Top
 
Yoldayız / 2010 MOTOKARAVAN İLE AVRUPA

Geçen yıl Münih şehrinden motokaravan kiralayarak yaptığımız bu geziyi yazı dizisi olarak anlatmak istememin en önemli nedeni karavan kiralayarak gezi yapmak isteyen arkadaşlara detaylı bilgi vermek.Böyle bir alternatif ilede avrupada çok güzel seyehat yapılabileceğini göstermek.Özellikle karavan sahibi olmaya heves eden ancak henüz bu isteğini gerçekleştiremeyen arkadaşlar bu yollada karavan dünyası ile tanışabilirler.Nitekim ben geçen haziran ayında yaptığım bu güzel geziden dört ay sonra hymer çekme karavanımın siparişini verdim.
Bu yazı dizisinde avrupanın gözde şehirleri Münih Salzburg Insburg Venedik Floransa Luzern ile ilgili çok güzel kareler küçük videolar seyredeceksiniz.Ayrıca birer doğa harikası olan Garda Como Porlezzo ve luzern göllerinin kenarında kaldığımız enfes kampingleri tanıyacaksınız.
Bu seferki seyahatimizi Yetim ve Tutuş aileleri olarak iki ayrı motokaravanda dört büyük dört çocuk olarak gerçekleştirdik.Böylece iki ailenin motokaravanla yaptığı seyahatine tanık olacaksınız. Gerek ben gerekse eşim Ebru gezi dizisini takip eden arkadaşlarımızın her türlü sorularını cevaplamaktan zevk duyacağız.Zaten yukarıda da belirttiğim gibi geçen sene haziran ayında yaptığımız bu geziyi anlatma sebebimiz motokaravan kiralayarak gezmeninde çok güzel bir alternatif olduğunu göstermek.Takip edecek olan herkese şimdiden teşekkür ederiz.

Baştan bu geziyi bu yılki güzergah üstünde multivanımızla yapmayı düşünmüş ancak Tutuş ailesi de bize katılmak isteyince zamanı kısıtlamamız gerekmiş ve de bu şekilde daha uygun olacağına karar vermiştik.Benim için daha sorumluluk yüklü bir tatil oldu .Tek dil bilen olduğumdan dolayı sorumluluğum büyüktü,kiralama ,kampingleri arama ,hiçbir fikrimin olmadığı karavan ve kampingleri yabancı sitelerden araştırıp ,detayları öğrenme konusunda çok emek sarfedip zamanımı harcadım .Eşimde rota üstünde hayli çalıştı.Hollanda dan cdler getirtti.Nette sizlerden ve başka kaynaklardan bilgi almaya çalıştı.Yolda navigatör kullanma yı çok iyi başardı ve başarıyor diyebilirim .Bu cihaz ve mini telsizlerimiz çok işe yaradı .Üstünde bir kış boyu çalışınca gerçekten sorunsuza yakın bir ilk deneyim yaşamış olduk .

Öncelikle neden motokaravan kiralayarak gezelim aynı seyehati araba kiralayarak yapamazmıyız sorusunu biraz irdeleyelim.Biz eşimle beraber geçen sene eylül sonunda Fransa Nice’den araba kiralayarak çocuklar olmadan beş gün Nice Monaco Genova Portofino güzergahında seyehat ettik.Bu nedenle iki alternatifide kıyaslayacak tecrübe yaşadım.
Öncelikle iki büyük iki çocuk olarak araba kiralayalım.Ortalama golf ayarında bir arabanın günlüğü sezonuna göre 60-75 euro arasındadır.Yine sezonuna göre iki yetişkin iki çocuk sezonuna göre orta düzeyde bir otele oda kahvaltı 100-150 euro para ödersiniz.

Motokaravanı Münih Sulzemoos Der Freistaat firmasından günlüğü 100 eurodan kiraladık.Ortalama kampinglere de 40 euro verdik.Yani sizin anlayacağınız karavan+kamping= 140 euro .Araba+otel ortalama 70+120=190 euro ya denk gelir.
Karavan kiralama ve camping 140
Araba kiralama otel 190 euro
Kısaca karavan kiraladığınızda günlük ortalama 50 euro kazancınız olur.Ancak en büyük avantajı tuvaletinizi buzdolabınızı mutfağınızı ve yatağınızı yanınızda taşırsınız.Avrupayı gezenler bu dört şeyin ne kadar önemli olduğunu bilir.Birde bizim gibi on beş günlük bir gezi yaptığınızı düşünün üç gün arayla beş ayrı otelde kalın her otelde eşyaları arabadan indirin sonra giderken tekrar arabaya yükleyin.Bunun ne kadar keyifli bir şey olduğunu biz erkekler anlata anlata bitiremeyiz….

Araba kiralamanın avantajı yokmu var tabiki arabayı bir günlük dahi olsada kiralarsınız ancak motokaravanı büyük firmalarda 7 günden az kiralayamassınız.Araba ile daha mobil olabilirsiniz.Motokaravan ile avrupa da şehir merkezine girip kolay kolay park edemezsiniz yer altı parklarına hiç giremezsiniz.Genelde şehir yakınlarındaki kampinglerde kalıp toplu taşıma araçları ile şehir merkezini gezersiniz.Araba ile yakıt masrafınız otoban bilet masrafınız nispeten daha az olur.

Esas gelelim sadede avrupada yaptığımız bu gezilerde hele hele bizim gibi ufak çocuklarınız varsa yemek meselesine…….

Bence yurtdışı gezilerinde yeme içme en büyük problemlerden biri helede ufak çocuklarınız varsa.Uzun gezilerde dışarıda fast food yiyerek açlığınızı gidermek problem.
Ancak karavanla seyehat bu problemi çözüyor.Hele hele Almanya ve Avusturya da kolayca bulabileceğiniz Türk marketlerinden erzak ihtiyacınızı kolayca karşilayabilirsiniz.Aynı zamanda dışarıda yemek yediğinizde iki büyük iki çocuk fast food bir şeyler ortalama 50 ile 75 euro arası daha kaliteli bir yemek yediğinizde ise 75 ile 100 euro arasında bir hesap ödersiniz.
Ayrıca Avrupada gezenler bilir içme suyu oldukça pahalıdır.Motokaravanınızın bagajı oldukça geniştir büyük marketlerde daha uygun fiatlarda içme suyunu bolca miktarda alırsınız buzdolabınızda var gezi boyunca uygun fiatlardan kullanırsınız.
Gezi boyunca özellikle sağlam Türk usulü bir kahvaltı yaptınızmı keyfiniz yerinize gelir.Ayrıca araba kiralayıp avrupada otelde verilen sabah kahvaltısından aç olarak kalkacağınızı da garanti ederim .

Böyle uzun gezilerde çamaşırınızı otellerde para ile yıkatmak oldukça masraflıdır halbuki kampinglerde ortalama 5 euro karşılığında çamaşırlarınızı otomatik makinalarda rahatlıkla kendiniz yıkayabilirsiniz.
Araba kiralayarak gezmenin bir artısını aklıma gelmişken söyliyeyim.Arabanızı havalimanının içinden kiralayabilirsiniz.Karavanı kiralama işini ise bizim yaptığımız gibi 45 km uzaklıktaki sulzemoos gibi bir yerden yapmanız gerekir buda havalimanından taksi kiralayıp karavan teslim yerine gitmeniz ve gezi sonunda tekrar geri gelmeniz demektir.Tabiki bu artı bir masraftır. Yazının ilerleyen bölümlerinde anlacağım gibi bu bize aile başı 75 euro masraf çıkardı.

Araba veyahut karavan kiralama arasındaki kıyaslamayı onbeş günlük bir gezide ne kadar artı eksi maliyeti kısaca çıkartarak esas gezimize dönmek ve karavan kiralama uçak saatlerini karavan teslim alma ve etme zamanlarını nasıl birbirine uydurduğumu anlattığım bölüme geçmek istiyorum .
Avrupada motokaravan ile gezmek araba kiralayarak gezmeye göre günde ortalama kiralama konaklama ve yiyecek hesaplandığında bizim gibi dört kişilik bir aile için 100 euro ucuza geliyor.Buda onbeş günlük bir gezide ortalama 1500 euro demektir.
Ayrıca araba kiraladığınızda eğer Paris Roma Genova Floransa Prag gibi şehirlerde merkezde bir otelde kalıyorsanız odanızdan en fazla cadde manzarası seyredersiniz yada bizim kaldığımız gibi binanın havaladırma boşluğuna bakarsınız.Kampinglerde ise muhteşem tabiat manzaralarını seyredersiniz.
Sözün kısası motokaran kiralayıp gezerseniz her canınız çektiğinde çayınızı demlersiniz keyfinize bakarsınız.Avrupada bundan daha büyük nimet olurmu.?

Niye motokaravan sorusunu cevapladıktan sonra niye Münih niye Sulzemoos sorusuna yanıt vereyim.
Münih avrupanın hemen hemen ortasına denk gelen bir şehir.Gerek İtalya gerek Avusturya gerekse İsviçre ve Fransaya giriş yapmak için merkezi bir konumda.En önemlisi Türkiyeden belki en sık uçak seferinin olduğu avrupa kenti.Aynı zamanda uçak seferi yapan şirket sayısı ve sıklığı fazla olduğundan en uygun uçak biletleri bu hatta bulunabiliyor.Ayrıca bu kentte oldukça yoğun bir Türk nufusu yaşıyor.
Münih hava limanında bir hayli Türk taksi şöförüde bulmak mümkün.İlerleyen bölümde size bir Türk taksi şöförünün telefon numarasını dahi vereceğim..
Neden Sulzemoos sorusuna cevabım ise hava limanına en yakın ulaşılması en rahat Türk taksicilerin sayesinde problemsiz oluşu.Ve en önemlisi Der Freistaat Avrupanın en büyük karavan satım kiralama servis ve market merkezlerinden biri olması.Karavan kiralama fiatının çok uygun olması.Bu merkezde aynı zamanda hymer karavan firmasının Hymer Rent  kiralama şirketinin olması.
Münihe sıklıkla değişik saatlerde kalkan uçak seferleri sayesinde karavan teslim saatlerine uygun uçak bulmak mümkün olabilmektedir.
Avrupada karavan kiralayan en büyük şirketlerden belkide en büyüğü Mcrent firmasıdır.Almanya Fransa İspanya Portekiz İtalya ve Hollanda da bayileri bulunur.Kiraladığı araçlar Dethleffs  marka olup genelde üç yaşına kadar yeni araçlardır.
Bu firma organizyon yapar.Yukarıda saydığım ülkelerdeki istasyonlarına rezervasyon yapar ve bunun karşılığında 125 uero hizmet bedeli tahsil eder.
Şimdi sizlere güzel bir tiyo verceğim.
Haziran ayının on beş ine ailecek münih sulzemoos tan DETHLEFFS A5881 HG model alkovenli rahatlıkla 4 kişinin seyahat edeceği bir motokaravanı 15 günlüğüne kiralamak isteyelim.

Karavanımızı kiralayacağımız haziran 15 tarihi kiralama sezonunda 3. bölüme giriyor.Mc rent firmasının bu sezondaki günlük bu model için fiatı Gruppe Family Plus kısmında Mcrent görebileceğiniz gibi 113 euro dur.
Aynı model aynı sezonda bu motokaravanı bizim kiralama yaptığımız firmadan Hymer Rent  mc rent firması aracılığı ile değilde kendiniz yaparsanız aracın günlüğü 100 eurodur.
Bu firmaya mcrent firması aracılığı ile değilde kendi internet sitesi aracılığı ile mail atıp rezervasyon yaptığınızda fiat 113 eurodan 100 euroya iniyor.Yani aradaki aracıyı kaldırın daha ucuza aynı marka motokaravana günde 13 euro onbeş günde 195 euro ucuza kiralayın.Ayrıca bu sene mcrent firmasının internet sitesinde görmedim ancak geçen sene bu fiatın üstüne her kiralamada 125 euro servis ücreti istiyorlar idi.Münih Hymer Rent firması bizden bu servis ücretinide talep etmedi.
Bu firmayı nereden bulduğumu sorarsanız Münih de yaşayan yurt dışı hastalarım sayesinde keşfettim.

Aşağıdaki mail sulzemoos hymer rent firmasının bana geçen sene 14 -28 haziran arasında 14 günlük fiat teklifi.Fiat kısmını incelerseniz service fee adı altında 125 euro talep ediyorlar.İşte biz bu ücreti ödemedik.

Dear Mr. yetim

Mid season 14 115.00 €
Rental price 1,610.00 €
Service fee 1 125.00 € 125.00 €
Total cost 1,735.00 €
Includes 19.00 % V.A.T. 277.02 €
Total net 1,457.98 €

Gelelim karavan teslim saatlerine firma pazartesi cuma günleri 09.00-18.00 arası açık.Cumartesi ise10.00 -14.00 arası karavan teslimi ve alımını yapıyor.
Araç teslim etme saati 09.00-12.00 saatleri arasında
Araç geri alma saati 13.00-17.00 saatleri arası.

Firma bu saatlere titizlikle uyuyor ve kesinlikle esnemiyor.İşte burada uçak saatlerinin önemi ortaya çıkıyor.Sabah aracı en geç 12 ye kadar teslim almanız gerekiyor bunun içinde en geç saat 10 da münih hava limanınde olmanız şart.Münih hava limanından karavanın teslim edildiği Sulzemoos 45 km yaklaşık yarım saat kırk beş dakika.Saat 9 civarı münih hava limanınında bagajlarımızı almış idik.
Evet şimdi gelelim ikinci tiyomuza sizi münih hava limanında karşılayıp sulzemoosa götürecek Türk taksi şöförüne.
Taksi şöförümüz Osman bey oldukça sevecen muhabbet ve esnaf biri.Wolsvagen münibüsü var biz özellikle bunu tercih ettik iki aile sekiz kişi ve bir hayli fazla olan eşyamızı bir seferde rahatlıkla taşıdı .Geliş gidiş toplam 150 euro aldı.Tatil dönüşü bizi sulzemoos ta karşıladı karavanları teslim ettiğimizde geri münih hava limanına götürdü.

TAKSİ ŞÖFÖRÜNÜN TELEFON NUMARASI.
0049177447619

 

Geri dönüş uçagımız ise saat 19.25 te idi .Bu saatte çok önemli karavanı saat bir ila beş arası teslim alıyorlar.Dolayısı ile sizin uçak uçuş saatiniz buna uyumlu olmalı.Biz karavanları saat 2 gibi teslim ettik uçağımız 7.25 te idi arada yaklaşık 5.5 saat var idi ve tedirgin olmadık rahattık.
Eğer sizin geri dönüş uçağı mesela saat birde ise karavanı teslim edip uçağa yetişmeniz mümkün değil.Bir gün münih te otelde kalmanınız gerekecek buda zaman kaybı masraf ve yorgunluk demek.Aynı şey karavanı teslim alırkende geçerli.
Bu sebeple organizasyon yaparken uçak saatleri ile karavan teslim saatlerini iyi ayarlamak lazım.Burada en önemli olay karavanı kiralayacağınız şehre Türkiyeden mümkün olduğunca fazla uçak şirketinin sefer yapması bu noktadada Münih şehri ön plana çıkıyor.Gerek Türk hava yollarının gerek Alman hava yollarının gerekse özel hava yollarının değişik saatlerde uçuşları mevcut.

Karavan kiralama şirketi karavanı çıplak olarak kiralıyor içine istedğiniz her şey ekstra ve oldukça pahalı.Bu sebeple basit mutfak eşyası üstünüze sereceğiniz ince pike ve yastıkları bir bavula koyup Türkiyeden getirmenizi tavsiye ederim.Yer kaplamayan ince pike yeterli oluyor çünkü gerektiğinde karavanın wabestosu gayet güzel bir şekilde gece içersini ısıtıyor.

Available extras
bedset per person 51.00 € per rental
bicycle rack 0.00 € per rental
camping set 35.00 € per rental
child raised seat 11.00 € per rental
child seat 22.00 € per rental
crockery 40.00 € per rental
snow chains rent 51.00 € per rental
towel set 16.00 € per rental
wintertire 99.00 € per rental

Yukarıda listede görüldüğü gibi fiatlar komik derecede uçuk.Biz kendi dört kişilik kap kacağımızı dört adet pikemizi havlumuzu bunun gibi eşyamızı ayrı bir bavula koyup kendimiz getirdik.Yanlızca çocuklar için oto koltuğunu ve dört kişilk masa sandalyeyi firmadan 50 euro ya kiraldık.
Kap kacak için başka bir alternatif Almanyada büyük marketlerden satın alıp geri dönerken türkiye ye getirmek olabilir bu yöntem bile kiralamaktan daha ucuza geliyor.

Kiralama işlemini kredi kartı ile mail order yaparak gerçekleştiriyorlar.Sözleşme yaptığınızda önce 250 kesiyorlar.Kalan kısmı karavanı teslim alacağınız tarihten üç hafta önce karttan tahsil ediyorlar.Karavan tesliminde kartınızdan 1200 euro blokaj yapıyorlar karavanı geri getirdiğinizde kartınıza 1200 euroyu geri iade ediyorlar.
100 euro sigorta ücretini toplam ücretin üstüne ilaveten alıyorlar.Yanlız bu siğorta 1000 euroya kadar ufak hasarları karşılamıyor.1000 euro üstü bütün hasarları karşılıyor.Bakın burası püf noktası Diğer arkadaşım İsmail Tutuş karavanın tamponunu hafif ezdi ve tentede hafif yırtık oldu toplam 300 euro hasar çıktı bunu cebinden ödedi.Biz sigorta karşılar zannettik meğerse 1000 euroya kadar hasarı karşılamıyormuş öğrenmiş olduk.

Gelelim üçüncü ve son tiyomuza
Karavanı temiz teslim alıyorlar temiz istiyorlar.Temiz getirmez iseniz iç temizlik için 50 euro dış temizlik için 100 euro alıyorlar.Yani toplam 150 euro iyi para..
Biz yanlızca 35 euro ödeyerek bu işten kurtulduk nasılmı anlatayım.Karavanın iç temizliğini Münihte son akşam kaldığımız kampingte eşim ile biz yaptık.Dıştemizliğini ise sulzemoos ta karavan teslim merkezinin 150 metre yakınındaki mc donalds ın yanındaki araba temizlik istasyonunda 35 euro karşılılğı yaptırdık.Zaten bu istasyon sırf karavancıları bu kazıktan kurtarmak için yapılmış.

Benim ilave edeceğim birinci konu ;kampinglerde çamaşır makinası harici kurutma makinası da var .Bu tatilde yağmura da denk geldiğimiz için kurutma makinaları çok işe yaradı .Hatta dönüşte eve bile bir tane aldım .
İkincisi ; aracın içini aşındırıcı malzemelerle temizlemek yasak .Birde mutfak aksamı lavabo vs ,metal olunca metal yüzeye özel malzeme olmazsa yeterince temiz değilmiş gibi duruyor yanı mat oluyor .Ben şimdi kendi karavanımız içinde bu üründen aldım .Ancak dönüşte ,temizlik parasını sizden alabilmek için beğenmemiş pozlarına girebiliyorlar .Aldanmayın ; ben neresi istediğiniz gibi değil söyleyin ,uçak akşama ve saatlerce temizleyebilirim deyince baktılarki bizden kuruş yok vazgeçtiler …Zaten temizlenmiş ,sizde velevki itiraz etmez parayı da verirseniz ,o para nereye gider bilinmez ..Bu da kişisel yorumum…

Karavanın ısıtması gayet iyiydi .Akşamları serin olunca kullandık. Yanımıza 4 adet polar battaniye ve 4 yastıkta aldık.Arkadaşlarımız onları vakumlu torbalara koyup alandan kazandılar .Ufaklığa uyku tulumunu aldık .Mutfak malzemesi olarak çaydanlık ,çatal kaşık ,tabak bardak melamin yada plastik olarak tercih ettik .,tava ve minik tencere tahta kaşık götürdük .Mandal ve çamaşır ipide aldık .Bazı nemli giysileri karavanın içine ip gerip ( Türk usulü ) kurutttuk ..Yağmurluklarımız çok işe yaradı.Aslında yağmur için lastik çizmelerde hayli kullanışlı olur .3 adatte nevresim takımı götürdüm .Karavan içine ayakkabı ile girmemek lazım .Birer hafif terlikte iyi olur .Biz o hatayı yapınca sık sık silmek zorunda kaldık içini..

Ekstralar konusunda benimde bir ilavem olacak .Orada karavan içi malzemeye fazla para vermeyelim derken ,uçakta kg limitini aşıpta yinede fazla ödemek var .O yüzden bunun hesabına dikkat edin

Konuyu biraz dağıttığımın farkındayım kısaca kiralama yaparken cebimizi fazla zorlamamak için nelere dikkat etmeliyiz bir kaç ana başlık altında özetleyip soru sormak isteyen arkadaşlar var ise onlara fırsat tanımak için bir kaç gün ara vermek istiyorum.Sonra esas gezi paylaşımlarına başlıyacağım.Özetle

Karavanı mc rent gibi büyük firmalardan değilde benim yaptığım gibi yerel bayiden yaparsanız 300 euro gibi bir kazancınız olur.

Karavanın teslim saatlerini uygun uçak saati bulmak önemli bu noktada münih sulzemoos öne çıkıyor.

Hava limanınıdan kiralama şirketine ulaşım kolaylığı ve maliyet önemli

Karavanın çıplak kiralama maliyetinin üzerine ekstralara dikkat çok pahalı.Mümkün ise hiç almayalım.

Sigorta 1000 ya kadar hasarı karşılamıyor.Ufak tefek hasarlar önemli değil sigorta karşılar rahatlığına kapılmayalım

Karavanı temiz teslim edip temiz teslim alıyorlar.Kendileri temizlerler ise 150 euro gibi fahiş bir fiat alıyorlar aman dikkat.

Bavyera/Münih`te karavan kiralamak isteyenler icin asagiya tatil günlerini yaziyorum.

Bavyera/Münih´te 2012 yilinda önemli okul tatilleri:
02 Nisan- 14 Nisan 2012
29 Mayis – 09 haziran 2012
01 Agustos – 12 Eylül 2012

MOTOKARAVANIMIZI TESLİM  ALIYORUZ 

    Devamı ikinci bölümde..

Sorry, the comment form is closed at this time.