Top
 
Yoldayız / GARDA

Bize göre İtalya Alp’lerinin en güzel gölü.2010,2011, 2013  ve 2017 yıllarında dört  kez ziyaret ettiğimiz bu  göl Avrupa’nın en güzel  ve bakımlı mekanlarından biri.2011 gezimizde gölün etrafında tam bir tur attık.

Yaptığımız bu üç gezimizde iki kere Camping Lido Garda   bir kezde  Camping La Quercia‘ da konakladık.Göl etrafında gezilecek en güzel yerler olan Garda,Lasize,Sirmione ve Malcesine kasabaları olağanüstü güzel.Yine göl kıyısında kurulu olan Eğlence parkları Gardaland ve Moiveland çok keyifli yerler.

Garda gölünü ilk ziyaretimizde Camping Lido’ya yerleştikten sonra  akşam yemeği için iki aile göle ismini veren Garda kasabasına gittik.
Önce ara sokaklara girerek çarşısında dükkanları gezdik.Çok kalabalık değildi sakinlik gözümüze çarptı.Genelde hediyelik eşya dükkanları rağbet görüyordu.
Bir süre sonra sahil kenarında beğendiğimiz bir restorana oturup akşam yemeğini yedik.Güneş yavaş yavaş kendini kaybettirmeye başlıyordu.
Yemek sonrası sahilde gezintiye devam ettik.Çok bakımlı ve güzel bir kıyı düzenlemesi yapmışlar.İnsan gıpta ediyor doğrusu.
Sahilde gezerken çocuklar ördekleri görüp biraz eğleniyorlar.Bizde İsmail ile kıyıda balık avlayanları görüp yanlarına gidiyoruz.
Bir sonraki sene çekme karavan ile yaptığımız İtalya gezisinde tekrar ziyaret ettiğimiz Garda kasabasının bu sefer  akşamını da görmüş olduk.
Garda merkezdeki büyük otopark içinde aynı zamanda karavanlarda konaklayabiliyorlar.Girişte bilet alıp çıkarken saatine göre ödeme yapılıyor.
Geçen senenin aksine kalabalık bir Garda gördük.Özellikle ara sokaklarda alışveriş yapanların çokluğu göze çarpıyordu.Yine akşam yemeği için kıyı boyunca sıralanmış restoranlardan beğendiğimiz birine oturduk
Yemek sonrası oldukça hareketli olan çarşı içindeki alışveriş dükkanlarının olduğu dar İtalyan sokaklarına daldık.Yarın Garda gölünü araba ile çepeçevre etrafını gezeceğimizden geç vakte  kalmadan kampa geri döndük.Yarın bizi güzel bir Garda gölü turu bizi  bekliyor.
Sabah erken kahvaltı yapıp Camping Lido’dan ayrılıyoruz.Bugün gölü çepeçevre dolaşacağız.İlk hedefimiz Monte Baldo  kayak tesisleri.
Yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından Malcesine kasabasına varıyoruz.Monte Baldo dağına telefrik iki aşamada çıkıyor.Biz birinci telefriği es geçip ikinci bölüme araba ile çıkıyoruz.
Telefrik biletlerini alıp sıraya giriyoruz.Özellikle bisikletçilerin çokluğu ilgimizi çekiyor.Yukarıdan aşağıya bisiklet yolları mevcut .Yarım saatte zirveye varıyoruz.

Garda gölünü kuşbakışı gören kayak tesisleri ummadığımız kadar kalabalıktı.Sezon olmamasına rağmen kayak yollarında yürüyen onlarca insan vardı.

Zirvenin etrafındaki tepelerde ufak İtalyan köyleri göze çarpıyor.Hava oldukça serin.Kayak tesisi çok hoşumuza gidiyor.Niye bizim memlekette yok diye hayıflanıyoruz.

Sorry, the comment form is closed at this time.